Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Karbon Peeling

Karbon Peeling Nedir?

Karbon Peeling; Kömürün yüksek ısıya maruz kalması ile elde edilen aktif karbon cilt için çok faydalı bir maddedir. Boşluklu bir yapısı vardır ve cilt tarafından kolay bir şekilde emilir. Hızlı emilim özelliği nedeni ile cilt tedavisinde beklenen sonucun hızlı alınmasını sağlar.

Karbon Peeling Nasıl Yapılır?

İlk önce cilt yıkanır ve belirgin kirlerden yüzeysel arınması sağlanır. Temizleme işlemi gerçekleştirildikten sonra kimyasal içerikli karbon peeling maddesi hazırlanır. Kullanılan madde mutlaka dermatolog tarafından hazırlanmalıdır.

Peeling maskesinin içerisinde kimyasal içerik bulunur. Kimyasalın doğru dozlarda ayarlanması sağlık açısından önemlidir. Maske parmak ucu ya da fırça yardımı ile cilde uygulanır. 15 dakika kadar kuruması beklenir. Son olarak yüz yıkanır.

Karbon Peeling Ne İşe Yarar?

Cilt üzerinde bulunan ve kolay bir şekilde temizlenemeyen kir ve yozları ciltten uzaklaştırır. Temiz ve parlak bir cilt görünümü sağlar. Cilt yüzeyi porludur. Bu porlarda zamanla siyah nokta ve yağ birikimi gözlenir. Yağ birikimi farklı cilt problemlerinin ve cilt estetiğin bozulmasına neden olur.

Karbon peeling sayesinde derinlemesine temiz bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz. Dış etkiler ve yeterli bakımın uygulanmaması sonucunda ciltte ölü hücreler meydana gelir. Bu ölü hücrelerin başarılı bir şekilde arındırılmasını sağlar.

Karbon Peeling Kimlere Uygulanır?

Aktif karbo zararsız bir maddedir. İsteyen herkes cildine bu uygulamayı yaptırabilir. Yüzünde siyah nokta olan, ergenlik döneminde oluşan aknelerin izi kalan, nem yetersizliği nedeni ile yüzünde ölü derisi biriken ve cildindeki eski deriyi arındırmak isteyen herkese bu tedavi tekniği uygulanabilir. Doğru içerikli ürün kullanımı sonucunda cilde zarar vermeden  arındırılması mümkündür.

Karbon Peeling İle İlgili Merak Edilenler

İçeriğinde aktif karbon yani akti kömür bulunan peeling maddesi ile uygulanan işleme karbon peeling denir. Cildin en dış tabakasında bulunan hem estetik hem de tıbbi anlamda kişiye zarar verebilen cilt sorunlarının giderilmesi için uygulanan bir işlemdir.

Karbon Peeling Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Tedavi uzman hekim tarafından uygulandığında avantajlar sağlar. Cildin belirli bir tabakasına kadar inen lekelerin temizlenmesine yardımcı olur. Ölü derileri kısa süre içerisinde cilt yüzeyinden uzaklaştırır.

Aktif aknelerin kurutulmasına yardımcı olur ve iz kalmasını engeller. Aktif karbonun cilt yapısını yenileme özelliği vardır. Ciltte bulunan ve depolanan fazla yağ hücrelerini uzaklaştırır. Cilt tonunu düzenler ve parlaklığını arttırır.

Lazerle Karbon Peeling İşleminin Faydaları

Lazer ışınları aktif karbon partiküllerini cilt yüzeyinde hızlı bir şekilde emilmesini sağlar. Lazer ile tedavi uygulanması hem işlem süresini kısaltır hem de kullanılan maskenin cilde daha iyi nüfuz etmesini sağlar. Bu sayede peeling etkisi artırılır. Genel olarak lazer tekniği ile uygulama yapılır. Bu nedenle hizmet alacağınız kliniğe hangi uygulamayı yaptırıp yaptırmadığını sorabilirsiniz.

Hangi Cilt Sorunları İçin Kullanılır?

Cilt yapısı ve cildin ihtiyacı kişiden kişiye farklılık gösterir. Peeling işleminin sık tercih edildiği cilt sorunları, kolajen üretiminin azalmasına bağlı olarak kırışıklıkların meydana gelmesi, gözeneklerin normalden fazla genişlemesi ile kir birikimi, esnekliğini kaybetmiş cilt varlığı ve cilt tonunda farklılıkların oluşmasıdır. Bu cilt sorunları tek seans uygulamada bile büyük oranda yok edilebilirler.

Karbon Peeling Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aktif karbon malzemesi kimyasal bir maddedir. Kimyasal içerikli ürünler yeterli dozda ayarlanmadığı sürece ciltte büyük sorunlar meydana getirebilir. Bu nedenle peeling uygulama aşamasında dikkatli olmak büyük önem taşır.

Dikkat edilmesi gerekenler, hazırlık aşamasında doğru dozda malzeme kullanılması, maskenin bekleme süresinin doğru ayarlanması ve işlemi yapacak kişinin mutlaka hekim olması gerekir.

Lazele Peeling İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlemden sonra cilt yeterince nemlendirilmelidir. Kimyasal içeriği olan farklı maskeler kullanılmamalıdır. İlk 1 hafta cildin tonu oturana kadar makyaj uygulaması yapılmamalıdır. Cilt kuruluğu ve soyulması maskenin bir etkisidir. Bu nedenle cilt soyma işlemi yapılmamalıdır.

Kendiliğinden soyulması beklenmelidir. Kızarıklık oluşumu normaldir. Kendini yenileyen hücrelerde kızarıklık meydana gelir. Zaman içerisinde kızarıklık kendiliğinden geçer. Ancak geçmediği durumlarda uzman hekime danışılmalıdır.

Karbon Peeling İle Yapılan Tedaviler

Gözenek sorunları, doğum lekeleri, güneş ışınlarının neden olduğu lekeler, akne sorunları ve siyah nokta problemleri bu teknik ile tedavi edilebilir. Lazer uygulaması neticesinde kırışıklıklar ve cilt yenileme işlemleri de uygulanmaktadır.

Yaşın ilerlemesi ve hormon sistemlerinin değişmesi nedeni ile kolajen üretimi durur. Kolajen cildin esnekliğini sağlayan ve kırışıklığını engelleyen bir durumdur. Kolajenin artmasını ve yeniden salgılanmasını sağlar.

Leke Tedavisi

Güneş ışınlarına maruz kalma, doğum yapma ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak vücudumuzda lekeler meydana gelebilir. Yüz ve boyun bölgesi gibi görülen alanlarda oluşan lekeler estetik açıdan kişileri rahatsız eder.

Bu nedenle farklı teknikler sayesinde leke tedavisi uygulanır. Karbon peeling son yıllarda uygulanan en etkili leke tedavisidir. Başarılı bir şekilde uygulandığında leke kökü derinin hangi katmanında olursa olsun yok edebilir.

Gözenek Sıkılaştırma

Cilt yüzeyi porlardan oluşur. Oluşan bu porlar zaman içerisinde büyüyerek genişler. Gözle görülebilir bir boyuta ulaşırlar. Bu alanlarda kir ve toz birikimi sonucunda cildin hem yağ dengesi bozulur hem de kötü bir görüntüye sahip olur. Sıkılaştırılmış gözenekler cildin her zaman sağlıklı ve temiz görünmesini sağlar.

Cilt Rengi Tonunu Eşitleme

Cilt rengine göre cilt tonu değişiklik gösterebilir. Yanak bölgesinde farklı tonlarda cilt yapısı karşımıza çıkar. Özellikle kadınlar tek ton ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak isterler. Zaman içerisinde bu ten renginde sorunların meydana gelmesi normaldir.

Cilt tonu eşitleme son yıllarda birçok tedavi tekniği ile yapılır. Evde doğal yöntemler kullanarak da bu işlem yapılabilir. Ancak bu teknikler kalıcı çözümler değildir.

Cilt Gençleştirme ve Yenileme

Yaşın ilerlemesi ve hormonların değişmesi gibi nedenlerden dolayı ciltte kırışıklıklar ve yaşlanma belirtileri oluşur. Cilt sorunlarına erken dönemde müdahale edilmediği zaman kırışıklıklar giderek derinleşir.

Derin cilt sorunları kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterir. Karbon peeling işlemi ile tek seans uygulama sonucunda başarılı bir cilt yenileme işlemi yapılır. Maske zaman içerisinde cildin soyulmasını sağlar.

Akne Tedavileri

Beslenme düzensizliği, hormon metabolizması, yaş faktörü ve düzensiz hayat tarzı gibi nedenlerden dolayı her yaşta akne sorunu olabilir. Akneler geçici cilt sorunlarıdır. Ancak yanlış işlemler sonucunda kalıcı iz bırakabilirler. Bu izler güzel görünmeyi engeller. Aknelerin tedavisi için doğru maskelerin uygulanması gerekir.

Karbon Peeling Fiyatları 2024

Tedavini uygulandığı klinik, işlemi yapak hekim ücretleri, kullanılan malzemenin kalitesi ve seans sayıları işlem fiyatlarını değiştirir. Bu nedenle tedavi olmak isteyen kişiler gerekli araştırmaları yaptıktan sonra klinik seçimi yapılmalıdır. Karbon peeling fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Karbon Peeling ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Karbon Peeling Zararları Var Mıdır?

Maskenin içeriği tecrübeli hekim tarafından hazırlanmadığında cilde bazı zararlar verebilir. Kimyasal dozuna bağlı olarak ciltte fazla soyulmalar ve yanmalar meydana gelebilir.  Enfeksiyon oluşumuna bağlı olarak tahriş ve doku kayıpları oluşabilir.

Gözeneklerin daha fazla genişlemesine ve cilt bütünlüğünün bozulmasına yol açabilir. Yan etkilerinin oluşmasını engellemek  için mutlaka hekim tarafından tedavi uygulanmalıdır.

Lazerle Karbon Peeling Diğer Cilt Yenileme Yöntemleriyle Birlikte Kullanılabilir Mi?

Lazerle uygulanan karbon peeling işlemi ciddi ve profesyonel bir işlemdir. Cilt yenileme ve temizleme işlemi için kombine tedavilere gerek yoktur. Aktif karbon çok güçlü ve etkili bir maddedir. Diğer maskeler ile etkileşime girerek sorun oluşturabilir. Bu nedenle doktorunuz tavsiye etmediği sürece farklı bir maske ürünü kullanılmamalıdır.

Lazerle Peeling Acılı Bir İşlem Midir?

Peeling uygulaması cildin yüzeyine uygulanan bir işlemdir. Lazer ışınları zayıflaştırılmış ışınlardır. Bu nedenle kişide herhangi bir ağrı ve acı hissi oluşturmaz. İşlem yaptıran kişiler için konforlu bir uygulamadır.

Lazerle Peeling İşlemi Ne Kadar Sürmektedir?

Tedavi süresi uygulama alanı ve cilt sorunları ile doğru orantılı olarak artar. Sadece yüz bölgesine uygulanan tedavi süresi ortalama 20  dakikadır. Boyun ve dekolte bölgesine de uygulandığında 40 dakika gibi bir süreye ihtiyaç duyulur. Bu süre içerisine hazırlık aşaması da dahil edilmiştir. Hekimin el becerisine göre de süre de değişiklik olabilir.

Lazerle Karbon Peeling İşlemi Etkisi Ne Kadardır?

İşlem etkisi bazı kriterlere göre değişiklik gösterir. Kişinin cildine uyguladığı bakımlar, beslenme düzeni, alkol ve sigara gibi zararlı maddelerin kullanılması gibi hususlar işlem etkisi üzerinde etkilidir. Genel olarak bakıldığında ortalama 6 ay gibi bir süre kalıcıdır. Kalıcılık süresi kişiden kişiye değişebilir.

Lazer Peeling İşlemi Kaç Seans Uygulanmaktadır?

Cilt yüzeyinde var olan sorunların büyüklüğü, hastanın yaşı, hormon metabolizması ve uygulanan tedavinin verdiği sonuçlar değerlendirilerek seans sayısı belirlenir. Seans sayısı ortalama 2-4 arasında değişiklik gösterir. Tek seans uygulama sonucunda beklediği sonucu alamayan kişiler doktor kontrolünde ek seans alabilir.

Lazerle Peeling İşleminin Yan etkileri Var Mıdır?

Profesyonel bir hekim tarafından uygulanmayan peeling işleminin bazı yan etkileri vardır. Cilt soyulmasına neden olabilen bir tedavi yöntemidir.

Bu nedenle cilt üzerinde hafif dereceli tahribata neden olabilir. Karbon peeling sonrası karşımıza çıkabilecek yan şişlik, ciltte kızarıklık, deri bütünlüğünde bozulma ve enfeksiyon oluşumudur.

Bu sorunlar işlemden hemen sonra gelişebileceği gibi bir kaç gün sonra da görülebilir. Bu  nedenle klinik seçiminde çok dikkatli olmak gerekir. Yan etki oluşma ihtimali kliniğe ve işlemi yapan hekime göre değişiklik gösterebilir. Klinik seçimi çok önemlidir.

Tekrar Karbon Peeling Yaptırabilir Miyim?

Cilt yüzeyinde meydana gelen sorunların giderilmesi ve kirlerin temizlenmesi geçici tedavilerdir. Peeling uygulaması sonrasında gerekli bakım ve özen gösterilmez ise aynı kirler yine cilt yüzeyinde toplanabilirler. Bu nedenle peeling ve bakım işlemi tekrar tekrar uygulanabilir.

Karbon peeling gibi kimyasal içeriklerin bulunduğu tedavi yöntemleri doktorun görüşü alınarak tekrar edilmesi gereken ciddi işlemlerdir. Doktor kontrolü sonrasında gerek görülürse uygulanabilir.

Erkekler Karbon Peeling Yaptırabilir Mi?

Erkeklerin cilddi kadınların cildine oranla daha fazla yağlıdır. Sivilce çıkma ihtimali daha yüksektir ve çıkan aknelerin izleri daha derindir. Günümüzde giderek önem kazanan kişisel bakım erkeklerin ve kadınların ortak teknikleri kullanmasına imkan sağlamıştır.

Cilt yüzeyinde bulunan sorunlardan rahatsız olan erkekler de istedikleri zaman bu uygulamayı yaptırarak bu sorunlardan kurtulabilirler. Özellikle akne izinden rahatsız olan kişilerde çok başarılı ve yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.  Her yaştan insana diledikleri zaman bu tedavi uygulanabilir.

Belirli Aralıklarla Tekrar Etmek Gerekiyor Mu?

Uzun yıllar kalıcı sonuç elde etmek için tedaviyi belirli zamanlarda tekrar etmek gereklidir. Seans arasında ve uzunluğuna gereken kontrolleri gerçekleştirdikten sonra hekim karar verir.

Ciddi derecede cilt sorunu olan kişilerde en az 2 seans uygulama yapılmalıdır. Tedavi sonucundan hasta ve hekim memnun kalıncaya kadar karbon peeling uygulaması belirli aralıklar ile düzenlenebilir.

Karbon Peeling Tek Seans Yeterli mi?

Karbon peeling, cilt sağlığı ve görünümünü iyileştirmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemin etkinliği, tek seansla sınırlı olup olmadığı ve kaç seans gerektiği konusunda bazı önemli noktalar vardır:

Karbon peeling tedavisinin etkileri genellikle ilk seanstaki uygulamadan sonra bile gözlemlenebilir. Ancak, tedavinin hedefleri ve kişinin cilt durumuna bağlı olarak, genellikle birden fazla seans önerilir. Tek seans, özellikle hafif cilt sorunları için belirgin bir iyileşme sağlayabilir, ancak daha kapsamlı sonuçlar için birden fazla seans gerekebilir. Örneğin, gözeneklerin küçülmesi, cilt lekelerinin azalması veya cilt dokusunun iyileştirilmesi gibi uzun vadeli hedefler için, düzenli aralıklarla birden fazla tedavi seansı yapılması daha etkilidir.

Karbon Peeling Kaç Günde İyileşir?

Karbon peeling sonrası iyileşme süresi, tedavinin yoğunluğuna ve kişinin cilt tipine göre değişebilir. İşte bu süreçle ilgili bazı bilgiler:

Karbon peeling genellikle minimal iyileşme süresi gerektiren bir işlemdir. Çoğu durumda, tedavi sonrası hemen normal günlük aktivitelere dönülebilir. Ciltte hafif kızarıklık veya hassasiyet oluşabilir, ancak bu genellikle birkaç saat içinde veya en fazla birkaç gün içinde azalır. Tedavi sonrasında cildin korunması ve uygun cilt bakımı uygulanması, iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Güneşten korunma ve nemlendirici kullanımı, tedavi sonrası cilt bakımının önemli unsurları arasındadır.

Karbon peeling tüyleri sarartır mı?

Karbon peeling, cilt yenileme ve cilt bakımı için kullanılan bir lazer tedavisidir. Bu işlemde, cilde ince bir karbon tabakası uygulanır ve daha sonra lazer enerjisi karbona odaklanarak cilt yüzeyinden ve gözeneklerden alınır. Bu süreç, ciltteki ölü hücreleri, kirleri ve yağları temizler, gözenekleri sıkılaştırır ve cilt tonunu düzeltmeye yardımcı olur. Aynı zamanda ciltteki kollajen üretimini uyararak cildin gençleşmesine ve sıkılaşmasına katkı sağlar.

Karbon peeling tedavisinin ana odak noktası tüyleri sarartmak değildir ve genellikle tüylerin rengini değiştirmesi beklenmez. Ancak, bazı durumlarda lazerin kıllar üzerindeki yan etkisi olarak tüylerin renginde hafif bir açılma veya incelme gözlemlenebilir. Bu etki genellikle ikincil ve tesadüfidir, çünkü lazer enerjisi öncelikle karbon partikülleri üzerine yoğunlaşır ve dolaylı olarak kıllara etki edebilir.

Karbon peeling leke açar mı?

Karbon peeling, özellikle cilt yenileme ve temizleme amacıyla kullanılan bir lazer tedavisidir ve ciltteki lekeler üzerinde olumlu etkileri olabilir. Bu tedavi, cilde uygulanan ince bir karbon tabakasını lazer ışığı ile hedef alarak çalışır. Lazer, karbon partiküllerini ve cildin üst tabakasını nazikçe yok eder, bu süreç ciltteki ölü hücreleri temizler ve cildin yenilenmesini sağlar.

Karbon peelingin cilt lekeleri üzerindeki etkileri şunlar olabilir:

Ton Eşitleme ve Aydınlatma: Lazer, cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olabilir ve koyu lekelerin görünümünü hafifletebilir. Bu, özellikle pigmentasyon sorunları ve hafif cilt lekeleri için geçerlidir.

Cilt Yenileme: Lazerin hafif soyucu etkisi, cildin üst tabakalarındaki ölü hücreleri ve lekeleri yok ederek cildin daha taze ve canlı görünmesine katkı sağlar.

Kollajen Üretimi: Lazer tedavisi, cilt altında kollajen üretimini uyararak cildin gençleşmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olur. Bu süreç, zamanla cilt lekelerinin görünümünü iyileştirebilir.

Genel Cilt Kalitesi: Karbon peeling, cildin genel kalitesini ve sağlığını iyileştirerek, lekeler dahil olmak üzere çeşitli cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, cilt lekeleri için en uygun tedavinin belirlenmesi kişinin cilt tipi, lekenin türü ve yoğunluğu gibi faktörlere bağlıdır. Karbon peeling, özellikle yüzeysel lekeler ve hafif pigmentasyon sorunları için etkili olabilirken, daha derin veya inatçı lekeler için farklı tedaviler gerekebilir.