Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Mezoterapi ile Leke Tedavisi

Mezoterapi ile Leke Tedavisi

Mezoterapi ile Leke Tedavisi ciltte meydana gelen lekeler için etkili ve oldukça güvenli bir yöntem olarak son günlerde fazlasıyla dikkat çekmektedir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak zamanla ciltte koyu renk değişiklikleri meydana gelir ve bu ciltte leke oluşumu olarak adlandırılır.

Bu değişiklikler doğuştan olabildiği gibi, başta da belirtildiği üzere sonradan farklı sebepler doğrultusunda da meydana gelebilir. Leke oluşumuna sebep olan bir diğer etmen güneş ışınlarıdır. Güneş ışınları, kişinin derisi üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.

Ayrıca hamilelik ve yaşlılık gibi dönemlerin beraberinde getirdiği bir sorun olarak da cilt lekeleri sorunuyla karşılaşabiliriz. Yine sivilce sonrası oluşan izler de bu sorunlar arasında görülebilir. Tüm bu sorunlara çözüm olarak mezoterapi ile leke tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi yıllar önce oluşmuş lekeler için de kalıcı çözümler üretebilir. Tedavi için gerekli söz konusu maddeler yeteri kadar cilde uygulandığı takdirde lekelerin giderilmesi de mümkün.

Mezoterapi ile Leke Tedavisinde Hangi Maddeler Uygulanır?

Cildin ihtiyaç duyduğu maddeleri yeterince karşılayamaması durumunda, ciltte çeşitli lekeler meydana gelir. Bu lekeler ciddi hasarlar halini de alabilir. Bu lekelerin tedavisinde kullanılacak olan karışımın da cildin ihtiyacı olan maddelerin belirlenmesi sonucu elde edildiği söylenebilir. Örneğin yaşlanma döneminde oluşan lekeler için, hyaluronik asit tercih edilir.

Sivilceye bağlı leke sorunlarında farklı, yağlanmaya bağlı leke sorunlarında farklı yöntemler uygulanıyor. Sonuç olarak bu maddeler kişiden kişiye, sebepten sebebe göre değişiyor. Genel olarak bazı maddelerin direkt olarak lekeli veya hasarlı bölgeye uygulanmasıyla gerçekleştirilen mezoterapi ile leke tedavisi; C vitamini, glutatyon, treneksamik asit, doku yapılandırıcılar ve antioksidanlar, retinoik asit, arbutin ve multi vitamin kokteyllerini içerir.

Tüm bu maddeler kullanılarak tedavi uygulanır.  Bu tedavide önemli olan kişinin cildini var olan lekelerden arındırmaktır. Bu maddelerin hepsi de koyu renk lekelerin giderilmesinde etkili olan maddelerdir. Tamamı daha önce test edilmiş olup insan sağlığına zararlı hiçbir yanı bulunmamaktadır. Tedavi içinde rahatlıkla kullanılabilir maddelerdir.

Mezoterapi ile Leke Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Bu yöntem az ve sık dozlarla uygulanır. Uygulama ciltte hasar görmüş ve leke bulunan bölgeye ihtiyaç duyulan maddelerin enjekte edilmesiyle sağlanır. Ayrıca tedavi sırasında, ciltte koyu renklerde lekelerin gözlemlendiği noktalara belirli maddeler uygulanır. Bu maddeler ciltte bulunan koyu rengin açılmasını ve hasarın tedavi edilmesini sağlar.

Bu maddelerin sağladığı mezoterapi ile leke tedavisinin, cildin onarılması noktasında ihtiyaç duyulan maddelerin cildin 4-6 mm içerisine enjekte edilmesiyle elde edildiği söylenebilir.

Ek olarak işlem sonrası için leke tedavisi devam ürünlerinin de kullanılması amaçlanır. Toplamda 4-6 seans arası süren bu tedavi, bir ya da iki haftada bir aralıklarıyla uygulanabilir. Bu uygulama sonucu ciltte bulunan lekelere karşı kalıcı bir çözüm olduğu gözlemlenebilir. Cilt lekelerine karşı uygulanan diğer yöntemlerle aynı anda uygulanmak istendiğinde seans sayıları ve uygulama sıklıkları farklılık gösterebilir.

Mezoterapi ile Leke Tedavisi Hangi Yöntemlerle Birlikte Uygulanabilir?

Kadınlarda ve erkeklerde maalesef ki görülen tek problem cilt lekeleri olmuyor. Cilt lekeleriyle birlikte çoğu zaman farklı cilt sorunlarının da görüldüğünü söyleyebiliriz.

Bu durumda, mezoterapi ile leke tedavisinin yanında etkili olabilecek diğer tedavileri de alabilmek mümkün. Bu tedavinin birlikte uygulanabileceği diğer yöntemleri sıralayacak olursak, tropikal leke tedavileri, kimyasal ve enzimatik peelingler, renk açma özelliği gösteren sürme ilaçlar, PRP tedavileri ve lazer tedaviler olarak sınırlandırabiliriz.

Kişilerin cilt problemlerine yönelik olarak uygun aralıklar belirlenerek tedavi yöntemleri birlikte götürülebilir. Bu noktada uzman hekimlerden yardım alınması gerekir. Tedavi süreci, seans aralıkları ve yöntemler hakkında uzman hekiminizden yardım alarak, tedavi sürecini belirleyebilirsiniz.

Mezoterapi ile Leke Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişinin işlem sonrası günlük hayatına, iş hayatına dönmesi mümkündür. Sadece dikkat edilmesi gerekilen bazı hususlar vardır. Öncelikli olarak belirtmek gerekir ki güneş ışınları cilt üzerinde leke oluşumu ve artışı noktasında doğrudan bir etkiye sahiptir. Bu sepeptendir ki mezoterapi ile leke tedavisi sonrası güneş ışınlarından korunmak oldukça önemlidir.

Güneş ışınları denilince yalnızca yaz aylarını kapsadığını düşünmek yanlış olacaktır. Tedavi sonrasında, yalnızca yaz aylarında değil oldukça etkili olan ışınlara karşı tedbirli olmalı ve gerekli güneş kremlerini kullanmalıyız. Doğru etkinin sağlanması için, güneş kremleri gerekli olan sıklıklarda kullanılmalıdır. Bunların yanı sıra, işlemin uygulandığı bölgeye darbe alınmamalıdır. Enfeksiyon ihtimali göz önünde bulundurularak sağlığa uygunluk noktasında dikkat edilmelidir.

Kişiler tedavi sonrasında doktorun öneri ve uyarılarını önemle uygulamalıdır. İşlem öncesi yapılması gereken ekstra hazırlıklar olmadığı gibi, işlem sonrasında da yapılması gereken ekstra uygulamalar yoktur. Sadece dikkat edilmesi gereken küçük noktalar gerektirir. Basit bir uygulama olduğu için iyileşme süreci içermez. Kişiler kısa süre sonra yaşantılarına olduğu gibi devam edebilirler.

Mezoterapi Sonrası Günlük Hayatıma Devam Edebilir Miyim?

Bu tedavinin de diğer tüm tedaviler gibi yan etkileri mevcuttur fakat bu yan etkiler oldukça kısa sürelidir. Bazı kişilerde hiç yan etki görülmezken, bazı kişilerde alerjik reaksiyona yol açabilir.

Bunun engellenmesi için tedaviden 24 sat öncesinde cilt yüzeyinin belirli bir kısmına ilaçların uygulanıp reaksiyonların takip edilmesi gerekir. Sonuç olarak; mezoterapi sonrası kişiler günlük hayatlarına devam edebilir. Çok kısa süreli yaşanabilecek yan etkileri; ishal, kusma, mide bulantısı, ciltte şişlik, kaşıntı ve yanma hissi, kızarıklık ve morarma şeklinde sıralayabiliriz.

Ayrıca mezoterapi ile leke tedavisi sonrasında ilk 10-15 saat boyunca cilde kesinlikle makyaj yapılmamalıdır. İki gün boyunca banyo yapılmamalı ve 1 hafta boyunca da denize veya havuza girilmemelidir. İşlem öncesinde ve sonrasında alkol, kafein, sigara ve proteini yüksek gıdaların da tüketilmemesi önerilir.

Lekelerim Geçtikten Sonra Yeniden Kendini Tekrar Eder Mi?

Uygulama açısından oldukça basit olan mezoterapi ile leke tedavisi yöntemi, kişilerin arzuladığı yönde daha kalıcı sonuçlar elde etmesini sağlıyor. Cilde enjekte edilen belirli maddelerle birlikte cilt daha sağlıklı bir görünüme sahip oluyorken aynı zamanda leke oluşumlarının ortadan kaldırılması da mümkün oluyor.

Kişiler genelde sonuca çok çabuk ulaşmak istese de, biraz bekleyerek en doğru sonuca ulaşabileceklerini söylemek mümkündür. Leke tedavilerinde tam olarak etkinin görülmeye başlanması için en az iki seansın bitmiş olması gerektiğini belirtebiliriz. Seanslar arasındaki süre 1 veya 2 hafta olarak belirlenmektedir.

Bunu zaman bazında düşündüğümüzde, kişinin en az iki haftalık tedavisi sonucu, sonuçlar gözlemlenmeye başlanabilir. Özellikle üçüncü seans sonrasında ciltte apaçık görülebilecek kadar ciddi derecede düzelmeler meydana gelir. Buradaki süre kişinin cilt yapısına göre de değişkenlik gösterebilir.

Mezoterapi ile Leke Tedavisi Fiyatları 2024

Bu tedavinin fiyatını etkileyen birçok sebep vardır. Tercih edilen yöntem ve lekenin yoğunluğu tedavinin fiyatını etkileyen önemli sebeplerdendir.

Bunların yanı sıra, seans sayılarına ve bununla birlikte uygulanması istenilen bir başka tedavi yöntemi var ise bu ek tedaviye bağlı olarak da değişiklik gösterebilir.

Fiyat konusunda en doğru sonuca ulaşabilmeniz için mezoterapi ile leke tedavisi noktasında ilgili polikliniklerin numaralarını telefonla arayabilirsiniz. Mezoterapi ile leke tedavisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.