Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir?

Yağ Bezesi, içleri yağ hücreleri ile dolu olan yapılara denir. Tıp dilinde lipom olarak adlandırılırlar. Vücudun farklı alanlarında çıkabilirler. Tümöre benzeyen yapıları vardır. Her yaştan insanda görülebilir.

Doğuştan oluşan yağ bezeleri de mevcuttur. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak çıkma hızında artış görülür. Vücudun gözle görülen alanlarında çıkan yağ bezesi estetik açıdan insanları rahatsız eder. Çeşitli boyutlarda oluşabilirler. Kapsül şeklindedir.

Yağ Bezesi Tanısı Nasıl Konulur?

Yağ hücreleri deri altında zaman içerisinde toplanarak çoğalır. Saç, göz çevresi, omuz ve sırt gibi alanlarda çok sık görülür. Zaman içerisinde deride kabarıklık meydana gelmesi beze ihtimalini artırır. Fiziksel muayene ve ultason ile tanı konur.

Dokunulduğunda yumuşaktır. Üzerine baskı uygulandığında sağa sola hareket ediyormuş hissi verir. Bunun temel nedeni bütün bir yapı şeklinde olmamasıdır. Yağ bezesi tanısı kanserleşme riskinin engellenmesi için erken dönemde konulmalıdır.

Yağ Bezesi Belirtileri Nelerdir?

Karşılaştığımız ilk ve en belirgin belirtisi deride meydana gelen işlik oluşumudur. Başlangıçta toplu iğne başı kadar bir boyutu vardır. Zaman içerisinde ceviz büyüklüğüne ulaşabilir. Yüz bölgesinde bulunan cilt tabakası çok incedir.

Bu nedenle deri içerisinde biriken yağ hücreleri gözle görülebilecek kıvamdır. Şişliğin sarı renkli olması da yağ depolandığını gösterir. İyi huylu bezeler oldukları için ağrı ve acı oluşturmaz. Bezenin zarar görmesi ve darbe alması gibi durumlarda acı oluşması normaldir.

Yağ Bezesi Neden Olur?

Yapılan araştırmalar sonucunda bezelerin tam olarak neden oluştuğu belirlenmemiştir. Ancak bazı durumların sonucunda beze oluşumu görülmüştür.

Genetik yatkınlık, kolesterol ve triglisetir değerinin yükselmesi, metabolik hastalıkların gelişmesi, sağlıksız beslenme, düzensiz uyku, hormon metabolizmasının bozulması ve yaşın ilerlemesi gibi durumlar yağ bezesi oluşmasına neden olura. Karaciğer yağlanması ve diğer karaciğer hastalıkları da cildin yağ dengesini bozan durumdur.

Yağ Bezesi Ameliyatı

Lokal anestezi tekniği ile tedavi uygulanır. Operasyon bölgesi steril edilir. Ortalama 4 santimetreden küçük olan bezeler cerrahi operasyon ile alınır. Bezenin etrafından küçük bir kesi atılır. Atılan bu kesiden deri içine girilir ve yağ hücreleri çıkartılır. Kesi boyutu çok küçük olduğu için kalan yara izi herhangi bir sorun oluşturmaz. Hastanede yatış gerektirmez. Hasta aynı gün içerisinde taburcu edilir.

Ameliyatsız Yağ Bezesi Aldırma

Teknolojinin sağladığı imkânlar sayesinde cerrahi operasyon gerektirmeden yağ bezelerinin alınması mümkündür. Radyofrekans teknolojisi ile kesi atmadan tedavi edilmesi hastalar için büyük avantaj sağlar. Yüz ve görülen diğer alanlardaki bezeler estetik görüntüyü bozar. Özellikle kadınlar için bu alanların pürüzsüz ve güzel görünmesi çok önemlidir.

Yüzdeki Yağ Bezeleri

Obezite ve karaciğer hastalıklarına bağlı olarak görülen bezeler yüz bölgesinde meydana çıkar. Genellikle iyi huylu oldukları için tıbbi bir müdahale gerektirmez. Sadece insanlar dış görünüşlerinde sorun oluşturdukları için aldırma ihtiyacı hissedebilirler.

Yağ Bezesi Çeşitleri Nelerdir?

İçerisinde kan damarları ve organa ait diğer dokuları olan yapılar olabilir. Şekli, boyutu ve içerdiği yapılara göre beze çeşitleri vardır. Angliolipoma, fibrolipoma, miyelolipoma, hibernoma ve iğnesi hücreli yağ bezesi türleri vardır. Bu türler zararlı oluşumlar değildir. Zaman içerisinde çok nadir olanlarında kanserleşme görülür.

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Bezeler zaman içerisinde kendiliğinden geçebilir. Bazı vakalarda altta yatan sağlık sorununun tedavi edilmesi ile beze eriyerek kaybolur. Ancak boyutu çok büyüyen ve içeriği değişmeye başlayan beze türlerinde cerrahi müdahale gereklidir.

Bezeyi geçirmek için evde doğal yöntemler denemek zararlıdır. Bu yöntemler bezelerin içeriklerinin değişmesine ve kanserleşmesine neden olabilir. Bu nedenle vücudunuzda farklı bir yapılar oluşmaya başladığında hemen bir hekime başvurmalısınız.

Yağ Bezesi Tedavi Metotları

Ameliyat ve ameliyatsız olmak üzere iki farklı beze tedavisi uygulanabilir. Hangi tekniğin kullanılacağına bezenin boyutu, içeriği ve yayılımına bakarak hekim karar verir. Bazı beze türleri estetik kaygılar nedeni ile alınırken bazıları tıbbi gereklilikler sonucunda alınır.

Erken dönemde fark edilen bezler ilaç tedavisi ile giderilebilir. İlaç tedavisi direkt olarak bezeye etki etmez. Beze oluşumuna neden olan rahatsızlıkları ortadan kaldırarak etki eder.

Radyofrekans Yöntemi İle Yağ Bezesi Aldırma

Deri altında biriken yağ hücreleri radyofrekans ile yakılarak eritilir. Eriyen ve sıvılaşan hücreler vakumlanarak cilt altından uzaklaştırılır. Hastanın ağrı eşiği çok düşük ise gereken konforu sağlamak için lokal anestezi uygulanabilir.

Özellikle yüz ve göz çevresinde oluşan yapılar için tavsiye edilen bir tedavi tekniğidir. Işın kullanılmayan bir tedavidir. İnsanlar ışın etkisinden korktukları için tedavi olmak istemeyebilirler.

Yağ Bezesi Görülebilen Bölgeler

Hormon sistemlerinin dengesiz çalışması ve yanlış beslenme sonucunda tüm vücudumuzda yağ bezesi çıkabilir. Bezenin bulunduğu alana göre insanların rahatsızlık düzeyleri artar. Yüz, boyun, göz çevresi ve omuz gibi alanlar genellikle estetik görüntüye zarar verdiği için insanlar hemen müdahale ettirmek isterler.

Boyun Bölgesi Yağ Bezeleri

Boynun yan taraflarında yumru şeklinde gözle görülebilen yapılardır. Cilt altı dokusu az ve derisi ince olduğu için bu alandaki bezeler olduklarından daha büyük görünürler. Boyun dekoltesi giyen kişiler bu şişliklerden zaman içerisinde rahatsız olur.

Sürekli boynunu kapatma ihtiyacı hisseder. Erkekler boyun bölgesinde oluşan küçük boyutlu bezeleri sakalları yarımı ile saklayabilirler. Boyutu artan bezeleri saklamak neredeyse imkânsızdır ve erkekleri de rahatsız eder.

Omuz ve Sırt Bölgesinde Yağ Bezeleri

Omuz ve sırt bölgesinde bulunan bezeler genellikle karaciğer hastalıkları sonucunda meydana gelen sorunlardır. Hormon sistemlerinin doğru çalışmaması ve yanlış beslenme sonucunda oluşan sağlık sorunları vücudun bir şekilde tepki vermesine neden olur.

Hızlı büyüme eğilimindedirler. Kanserleşme riski çok düşük olan yağ bezeleri sırt bölgesinde olduğu zaman bu ihtimal artabilir.

Kol ve Bacaklarda Yağ Bezeleri

Kol ve bacaklarda nadir görülen bir durumdur. Diz arkası ve arka kol kısmında bulunur. Bu alanda yağ hücresi çok daha fazladır. Ağrı oluşturmadığı zaman estetik açıdan rahatsızlık vermez. Sürekli görülen alanlar olmadığı için fiziki görüntüyü bozmaz.

Göz Çevresi Yağ Bezeleri

Göz çevresinde bulunan cilt dokusu çok hassas ve vücudumuzda bulunan en ince deri tabakasıdır. Bu nedenle bu alanda yağlanma ve beze oluşması çok normaldir. Beslenme bozukluğu, uyku düzensizliği ve altta yatan farklı hastalıklar nedeni ile oluşabilir. Göz çevresi yüz bölgesinde önemli bir yere sahiptir.

Yağ Bezesi Tedavisi Fiyatları 2024

Tedavi fiyatları uygulanan tekniğe göre değişiklik gösterir. Hastaneler kendi fiyat politikasını belirleyen alanlardır. Bu nedenle tedavi ücretleri hakkında detaylı bilgi almadan klinik seçimine karar vermemelisiniz. Komplikasyon oranı düşük, kullandığı aletleri yeni teknolojiye sahip olan klinikler her zaman kazanç elde etmenize yardımcı olur. Yağ Bezesi Tedavisi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Tümör Müdür?

Kişiler de görülen yağ bezesi iyi huylu tümörlerdir. Cilt altında en sık görülen tümörlerdir. Tıbbi bir müdahale gerektirmez. İnsan sağlığını bozmaz ve ciddi sağlık sorunları oluşturmaz. Renk değişimleri yoktur. Cilt altında olduğu için ten rengi bir şişlik oluşur. Enfeksiyon ve iltihaplanma durumları bazı faktörlere bağlı olarak görülür. Ciddi travmalar sonucunda bütünlüğü bozulabilir. Bütünlüğünün korunması gereklidir.

Kansere Dönüşür Mü?

Beze boyutları uzun yıllar aynı boyutta kalır. Büyüme ihtimali yok denecek kadar yavaştır. Ancak bazı vakalarda bezeler çok hızlı büyüyerek içerikleri değişebilir. Liposarkom denilen yağ bezesi kanseri görülebilir. Bu kanser türünün erken dönemde tespit edilme ihtimali çok yüksektir. Hızlı ve ani boyut değişiklikleri ağrı oluşumu ve zaman içerisinde akıntı meydana gelmesi beze içeriğinin ve huyunun değiştiğini gösterir. Bu nedenle doktor kontrolüne giderek gerekli kontrolleri yaptırmalısınız.

Yağ Bezesini Sıkmak Neden Sakıncalıdır?

Bezenin etrafında kapsül bulunur. Bu kapsül nedeni ile sivilce gibi açık bir ucu yoktur. Uç ve ağız kısmının bulunmaması nedeni ile sıkıldığında oluşan enfeksiyon kapsül içerisinde kalır. Bu enfeksiyon zaman içerisinde bozularak ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Kapsül patlaması sonucunda enfeksiyon farklı alanlara yayılım gösterebilir. Bu yayılımın engellenmesi için sıkma durumunun yapılamaması gerekir. İlerleyen vakalarda kanserojen etki göstererek cilt kanserlerine neden olabilir.

Yağ Bezesi Yeniden Oluşur Mu?

Beslenme alışkanlıkları, gerekli tedavinin uygulanmaması ve bezelerin sıkılması sonucunda yerlerinin değişmesi gibi nedenlerden dolayı yeniden oluşma riski vardır. Cerrahi tedavi ile çıkarılsa dahi yeniden oluşma riski vardır. Bu nedenle tedavi bezlerden kurtulmak için kesin çözüm değildir.

Yağ Bezesi Ağrı Yapar Mı?

Beze oluşumu sonucunda ağrı tespiti çok nadir görülen bir durumdur. Genellikle ağrı ve acı oluşturmazlar. Sadece hafif derecede şişlik ile kendini gösterirler.

Nadir de olsa agresif büyüme özelliği olan ve içeriği çabuk değişen bezeler zaman içerisinde ağrı oluşturabilir. Böyle durumda vakit kaybetmeden hemen hekime giderek ağrının nedenini ve bezenin içeriğini öğrenmek önemlidir. Aksi halde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Yağ Bezeleri Tekrarlar Mı?

İnsanlarda bulunan beze sayısı ve türleri farklıdır. Bazı beze türleri alındıktan sonra tekrar oluşmaz iken bazılarında oluşum görülür. Bu nedenle tedavi öncesinde hastalara net bilgi verilmelidir. Tekrar etme riski olan kişiler fazla sayıda yağ bezesine sahip olan kişilerdir. Tek beze oluşan kişilerde cerrahi tedavi sonrası tekrarlama riski düşüktür.

Yağ Bezesi Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Cerrahi müdahaleler uygulanırken atılan kesiler tedavi sonrasında iz kalmayacak büyüklük ve şekilde atılır.  Ayrıca uygulanan yara bakım tedavileri de iz kalmasını engelleyecek özelliğe sahiptir. Doğru ürünlerin kullanımı sonucunda düzenli bakım uygulanmalıdır. Doktor gerekli bakım tavsiyeleri hakkında işlem sonrasında bilgi verir.

Yağ Bezesi Kendiliğinden Geçer Mi?

Kendiliğinden iyileşen yağ bezesi türleri vardır. Ancak küçük ve beslenme bozukluğuna bağlı oluşan beze türleri kendiliğinden geçen türlerdir. Büyük bezelerin geçmesi için mutlaka cerrahi müdahale gereklidir.

Bezenin içeriğine göre de değişen bir durumdur. İçyapısı tamamen sebumdan oluşan yağ bezesi türleri zaman içerisinde tedaviye gerek duyulmadan geçer. Ancak yağ ile dolu olan bezelerin geçmesi mümkün değildir.

Ağrı yapan ve enfeksiyon oluşan bezelere hekim tarafından uygun tedavinin verilmesi gerekir. Bezenin etrafında kızarıklık ve hassasiyet oluştuysa enfeksiyon düşünülmelidir. Böyle durumda ilk önce gerekli ilaç tedavisi ile enfeksiyon kurutulmalı daha sonra cerrahi müdahale ile beze alınmalıdır. Bu beze türlerinin kendiliğinden geçmesi beklenmez.

Yağ Bezesi İlaçla/ Kremle Geçer Mi?

İlaç ve kremle yağ bezesinin geçmesi mümkün değildir. Beze türleri ya kendiliğinden yok olur ya da cerrahi operasyon ile alınır. İlaç ve kremler bezenin neden olduğu enfeksiyon ve ödem geçirilir. Oluşan yapı cerrahi yöntem kullanılmadan geçmez.

Özellikle yüz bölgesinde çıkan yağ bezesi minimum kesiler atılarak dermatolog ya da plastik cerrahi uzmanı tarafından alınmalıdır. Aksi halde kötü yara iyileşmesi ve iz kalması söz konusudur.