Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Nedir? Kimlere Yapılabilir?

Lazer epilasyon; Vücutta istenmeyen tüylerden kurtulmak için tercih edilen bir yöntemdir. Saç köklerini yok etmek için konsantre bir ışık demeti (lazer ışığı) kullanılır.

Lazer ışığı saç köklerine (kılların büyüdüğü ciltte küçük keselere) yönlendirilir ve bu pigmentler ışığı emer. Işık enerjisi ısıya dönüşür, bu da saç köklerini tahrip eder veya zarar verir. Lazerle temizleme işleminden sonra, saç köklerine verilen zarar nedeniyle tüyler uzun süre yeniden çıkmaz. Lazer ışınları saç foliküllerindeki rengi (melanin) hedefleyerek çalıştığından, epilasyon en fazla siyah saçlı açık tenlerde etkilidir.

Lazerler çoğu vücut bölgesindeki tüyleri yok etmek için kullanılabilir. Ancak en çok tercih edilen alanlar arasında sırt, bacaklar, kollar, göğüs, yüz ve bikini bölgesi bulunmaktadır.

Lazer Epilasyon Faydaları

Lazer epilasyon çok hızlıdır , fakat geçen süre esas olarak hedeflenen alanın boyutuna bağlıdır.

Sonuçlar uzun süre etkisini sürdürmektedir. Lazerle etkili bir şekilde tahrip edilen tüyler birkaç ay veya yıl boyunca tekrar çıkmaz. Yeniden çıktıklarında ise tüyler daha incedir ve eskisi gibi görünmez. Bazı durumlarda, tüyler kalıcı olarak gider ve bir daha geri gelmez.

Kıl folikülü ile cildiniz arasındaki renk kontrastı, lazerin kıl köklerini hedef almasına izin verir. Bunu akılda tutarak, daha koyu ten renginiz varsa, bazı lazer türleri sizin için daha güvenli ve daha uygun olacaktır. 

Lazer Epilasyon ve Hazırlık

Epilasyon yaptırmaya karar vermişseniz, uzak durmanız gereken birkaç şey vardır.

Bronzlaşmaktan kaçının. Her gün cildinizi güneş koruyucu ile korumalısınız.

Mümkünse, işlemden önce ve sonra en az altı hafta ile bir ay güneş ışığına maruz kalmayın.

İşleminizin planlandığı tarihten önce en az bir ay süreyle diğer tüy alma yöntemlerini kullanmayın.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

İşlemden bir gün önce uygulama yapılacak bölgedeki tüylerin tıraşlanması gerekmektedir. İşlem sırasında cilt bölgesi temizlenir ve özellikle hedeflenen bölgeler hassas bölgelerdeyse, uyuşturma jeli uygulanabilir. Uyuşturma jeli uygulanırsa, jelin etkisini göstermesi için 30 dakika beklemeniz gerekir.

Kullanılan lazer türüne bağlı olarak, dermatolog cildinizde korumak ve yan etkilerin ortaya çıkma olasılığını azaltmak için özel bir soğutma maddesi veya makine kullanabilir.

Hedeflenen alan çene bölgesi gibi küçükse, işlemin birkaç dakika içinde bitmesini bekleyebilirsiniz. Sırtınız gibi daha geniş bir alan ise, yaklaşık bir saat veya daha fazla sürmesini bekleyebilirsiniz.

İşleminiz bittikten sonra cildiniz muhtemelen kızarık, şiş ve hatta hafifçe ağrılı olacaktır. Hemen ardından buz paketleri ve antienflamatuar kremler uygulanabilir.