Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Saç Mezoterapisi

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç mezoterapisi kişiye ait saç derisinde ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerin küçük iğneler aracılığıyla aktarılması işlemine denir. Saç dökülmelerini engellemek ve güçlü saç kökleri elde etmek için sık sık kullanılan bir yöntemdir. Yan etkilerinin az olmasından çok tercih edilen bir yöntem olarak görülür.

Hormonal bozukluklar, stres, genetik faktörler, ilaçlar gibi etmenlerin sebep olduğu saç dökülmesine karşı mücadelede, bu durumun önceden fark edilmesi ve tedavinin uygulanmaya başlanması çok önemlidir. Dökülmeleri önlemek ve saç köklerini güçlendirmenin yanı sıra saç mezoterapisi uygulaması, aktif olmayan saç hücrelerini de uyandırdığı söylenebilir.

Böylece kişide yeni saç oluşumu sağlar. Tedavi; hyaluronik asit, bakır, çinko gibi içeriklerle saç derisinin ihtiyacı olduğu mineral ve vitaminleri içerir. Ayrıca kellik, kepek ve ince saç teli gibi sorunlar için bir çözüm olarak görülebilir. Tedavi yöntemleri arasında en faydalı ve hızlı sonuç veren tedavi şekillerine baktığımızda, saç mezoterapisinin öne çıktığı söylenebilir.

Saç Mezoterapisi Saç Çıkarır Mı?

Evet, saç mezoterapisi yeni saçların oluşumu konusunda etkiye sahiptir. Uyuyan saç hücrelerini aktifleştirerek yeni saçların oluşumunu sağlar.

Bu tedavi, saç derisindeki dolaşımının hızlanmasına da etki ederek saç dökülme oranını en az seviyeye indirir ve saç hücrelerini sağlıklı hale getirir.Bu tedavi yöntemi uzmanlar tarafından sıklıkla önerilir ve kişinin olumlu sonuçlar elde ettiği görülür.

En iyi sonucu alabilmek için, kişinin bu tedaviyi eksiksiz bir biçimde tamamlaması ve gerektiği zaman tedavinin yeniden uygulanması gerekir.Öncesi ve sonrası olarak kişide yapılan saç mezoterapisi karşılaştırma sonuçları oldukça belirgin sonuçlardır.

Saç Mezoterapisi Nasıl Uygulanır?

Bu tedavi, mineral ve vitamin gibi saçın ihtiyacı olan maddelerin mikroenjeksiyon yöntemiyle saç derisinin altına uygulanmasıyla sağlanır. Uygulama için saç derisinin 2-4 mm altına enjekte edilmesi gerekir. Çinko, bakır, kalsiyum, demir, potasyum, biotin, magnezyum, vitamin C gibi vitamin ve mineraller ile bir karışım hazırlanır ve bu karışım kişinin saç derisine uygulanır. Tedavi öncesi de saç derisinin buhar banyosuyla yumuşatılması gerekir.

Buhar banyosuyla tüm hücrelerin açık olması sağlanır ve saç mezoterapisi işlemi ağrısız bir şekilde uygulanır. Ayrıca bu tedavi kişiye özel olarak hazırlanır. Her kişinin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller farklı olabilir. Bu yüzden uzman hekim öncelikle kişinin saç derisini muayene eder ve bu muayene sonrası hangi bileşenlerin uygulanması gerektiğini tespit eder. Bu karışım ise belirlenen seanslarda deriye uygulanır ve tedavi bu şekilde sağlanır.

İşlem sonrası kişi gündelik yaşamına olduğu gibi devam edebilir. Yan etkileri yok denecek kadar azdır, işlem ağrısızdır ve cerrahi dokunuşlar gerektirmez. Tüm bu sebeplerden sık sık tercih edilen bir yöntemdir. İşlem sonrası deride morluklar oluşsa da kısa sürede kaybolur ve kişi oldukça rahat bir biçimde tedavisini tamamlayabilir.

Saç Mezoterapisi Ne Kadar Sürer?

Ortalama olarak bakıldığında tedavinin 7-11 arası seanslarda uygulandığı söylenebilir. Tedavi süresi kişiden kişiye göre değişebilir. Saç dökülmesi durumunda tedavi ilk olarak yoğun bir şekilde uygulanır ve ardından koruma tedavisiyle desteklenir. Haftada bir olarak başlayan tedavi sonraki zamanlarda ayda bir olarak takip eder.

Tedavi tamamen bittiğinde ise yılda bir ya da iki olarak yeterli görülen koruma seanslarıyla desteklenir. Her bir seans ortalama 40-50 dakika arasında arasında değişebilir. İlk olarak kişinin derisi analiz edilir ve sonrasında gereken tedavi için kişiye özel bir harita düzenlenir. Bu tedaviyle kişide bulunan saçlar 5-6 ay gibi bir sürede sağlıklı bir hale kavuşmuş olur. Ayrıca bu uygulama ile saçta bulunan deri enfeksiyonlarının önüne geçilir ve kişiler daha parlak bir saç yapısına kavuşmuş olur.

Bu uygulama yalnızca kadınlarda uygulanan bir yöntem olmayıp erkeklerde de sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Tedavi süreçlerinde kullanılacak olan karışımlar noktasında erkeklerde ve kadınlarda kullanılan yöntemler farklılık gösterebilir.

Saç Mezoterapisi Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Tam olarak etkinin saç mezoterapisi uygulamasında 4-5 seans sonrasında görüldüğü söylenebilir. Uzman hekimler tarafından ilk seanstan itibaren değişimin görülebileceği de iddia edilir. Tedavinin üçüncü ya da dördüncü aylarında saç köklerinin çıktığı gözlemlenebilir.

Tedavi kişiden kişiye farklılık gösterir. Dönemsel saç dökülmelerine sahip kişiler için sonuçlar hemen görülmeye başlanabilirken, genetik saç dökülmelerine sahip kişiler için sonuçlar daha sonraki zamanlarda alınabilir. Tek yapılması gereken seanslara eksiksiz ve vaktinde gidilmesidir.

Saç Mezoterapisinin Avantajları Nelerdir?

Bu tedaviyle birlikte saç kökleri güçlendirilir, saç derisindeki kan dolaşımı hızlandırılır, birçok saç derisi hastalığı engellenir ve kepeklerin yok olması sağlanır. Tedavinin ağrısız olması, cerrahi müdahale gerektirmemesi, tedavi fiyatının diğer yöntemlere göre daha uygun olması, seansların kısa sürmesi ve kısa sürede sonuç alınabilmesi gibi ekstra avantajları da vardır.

Saç Mezoterapisinin Öncesinde ve Sonrasında Yapılması Gerekenler

Bu tedavi oldukça basit bir uygulama olarak gözükse de diğer tüm tedaviler gibi öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Her şeyden önce, tedavi öncesinde kişinin sürekli olarak kullandığı bir ilaç var ise bunun uzman hekime bildirilmesi gerekir. Bu bilgilendirme sonrasında uzman hekimler kişiyi doğru bir şekilde yönlendirir.

Buna ek olarak tedavi sonrasında 1-2 gün saç yıkanamaması durumuna önlem olarak uygulama öncesi saç yıkanması önemlidir. Kişi eğer sigara ve alkol kullanıyorsa, uygulama sonrası bu maddelerin kullanımına da bir süre ara vermek durumunda kalabilir. Saç derisinin işlem sonrasında güneş ışığına maruz kalmaması gerekebilir.

Oldukça basit bu tedavi için bilmeniz gereken, tedavi için öncesinde ve sonrasında uygulanması veya dikkat edilmesi gereken ne varsa, uzman hekimler tarafından belirtilir. Ve kişilerden tedavi süresince bu doğrultuda davranması istenir. Tedavinin sağlıklı bir şekilde sonuçlanmasını isteyen herkes bu noktalarda özen göstermelidir.

İşlem Sırasında Ağrı Oluyor Mu?

Hayır, işlem sırasından kişide ağrı olmuyor. Bu uygulama ağrısız bir uygulamadır. Sadece uygulama sırasında iğneler deriyle temas ettiğinde çok küçük acılar hissedilebilir. Yan etkileri yok denecak kadar azdır. Uygulama sonrasında kişi üzerinde iz bırakmaz.

Saç Mezoterapisi Fiyatları 2022

Saç mezoterapisi fiyatları tercih edeceğiniz kliniğe, doktora ve kişinin saç yapısına göre farklılıklar gösterebilir. En detaylı bilgiye ulaşmak için klinikle veya doktorla görüşmek gerekmektedir. Bu tedavinin fiyatları 2022 yılında 2.000 – 12.000 arasında gözlemlenmiştir. Seans sayısına göre de farklılık gösterebilir. Mesela 2 seans saç mezoterapi ücreti 1.000 – 2.000 TL arasında değişirken, 4 seanslık bir uygulama 2.000 – 4.000 TL arasında değişir.

6 seanslık tedavinin 3.000 – 6000 arası, 8 seanslık tedavinin 4.000 – 8.000 arası ve 10 seanslık tedavinin 5.000- 10.000 arası değiştiği söylenebilir.  En yüksek fiyatlandırma olarak 12 seans saç mezoterapi ücreti ise 6.000- 12.000 arasında değişir.

Tedavi fiyatları tercih edilen kliniğe, doktora ve kişinin saç yapısına göre değiştiği gibi, uygulanması gereken seans sayısı da kişinin saç derisine ve yapısına göre değişiklik gösterebilir. Saç mezoterapisi eksiksiz uygulandığı takdirde kişinin başarıya ulaşılabileceği en uygun yöntemdir. Saç Mezoterapisi Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.