Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Soğuk Lipoliz

Soğuk Lipoliz Nedir?

Soğuk lipoliz bölgesel incelme sağlayan bir uygulamadır.  Genellikle uzun süre diyet ve egzersiz yapıp bütün çabalara rağmen kilo verilememesi durumunda soğuk lipoliz yöntemi ile kısa sürede bölgesel yağlardan kurtulmak mümkün.  Soğuk lipoliz son yıllarda yalnızca Türkiye’de değil dünyanın birçok ülkesinde cerrahi yöntem dışında kısa sürede ve kalıcı olarak kilolardan kurtulma yöntemidir.   Kısa sürede olması sebebiyle hastaların memnuniyet oranı oldukça yüksektir.  Soğuk Lipoliz bölgesel zayıflama sağlayarak vücudun fiziksel olarak estetik anlamda şekle girmesini sağlar.  Soğuk lipolizin çalışma prensibi yağ hücrelerine sağlanan soğutma ile yağların kristalize edilmesidir.  Kristalize olan yağ hücreleri kısa sürede vücuttan atılır.

Soğuk Lipoliz Kimlere Yapılır?

Özellikle vücudun belli bölgelerinde yığılan fazla kilolar fiziksel olarak vücudun biçim bozukluğuna sebep olur.  Özellikle kıyafet gidildiğinde bu yağlanma çok daha öne çıkar ve rahatsız edici boyuttadır.  Dolayısıyla estetik olarak kötü bir görüntü oluşturur.  Bölgesel yağlanma sorunları her zaman var olan ve günümüze kadar gelen sorunlardır.  Önceki yıllarda liposuction yöntemi uygulanarak bölgesel yağlardan kurtulmak mümkündü.  Ancak liposuction yönteminin cerrahi bir tedavi olması iyileşme sürecinin uzun olması sebebiyle çok fazla günümüzde tercih edilmemektedir.  Oysa soğuk lipoliz yöntemi bugün bölgesel yağlanmanın ortadan kaldırılması için uygulanan yeni nesil zayıflama tedavisidir.

Soğuk Lipoliz Uygulaması Nasıl Yapılır?

Soğuk lipoliz tedavisi vücudun belli bölgesi üzerinde biriken yağların bir cihaz yardımı ile eksi 10 derecede dondurulması işlemidir.  Yöntem en son uygulanan bölgesel zayıflama alanında yeni nesil bir uygulamadır. FDA onayı olan uygulama günümüzde çok fazla kabul görmüş ve en fazla tercih edilen bölgesel zayıflama uygulamalarından biridir. Soğuk lipoliz tedavisinde yaklaşık olarak 1 veya 2 beden gibi bir küçülme sağlanmaktadır.  Bölgesel yağlanmalar, genellikle kadınlarda daha fazla görülen,  kilolu olmayan ancak vücudun belli bölgelerinde yılan yağlar estetik görsellik açısından kötü görüntü oluşturur.  Soğuk lipoliz uygulaması tam da bu noktada bölgesel yağlanmayı ortadan kaldırarak vücudun fiziksel olarak düzgün görünmesini sağlar.  Uygulama önce vücudun belli bölgelerinde yığılan yağların tespit edilmesi ile başlar.  Ardından bu bölgelere özel jel içeren mendil konur ve üzerine lipoliz makinesi oturtulur.  Cihaz eksi 10 derecelik bir soğuk uyguladığı için bu mendiller cildin soğuk yanığı olmasını engelleyen mendillerdir.  Yaklaşık olarak 1 saat dondurma işlemi gerçekleştirilir.  Seanslar yaklaşık olarak 3 haftada bir uygulanır.  Seanslar sonunda işlem tamamlanır.  Soğuk lipoliz tedavisinde donmuş olan yağlar vücuttan idrar yoluyla atılır.  Soğuk lipoliz tedavisi sonrasında günde 2 litre su içmek gerekir.  Eksi 10 derecede dondurulan yağlar kristalize olur ve parçalanır. Donmuş yağlar suyun yardımıyla idrardan atılır ve bölgesel incelme kısa sürede etkisini göstererek vücut istediği ölçülere gelir. Soğuk lipoliz uygulamasından sonra diyet ve egzersiz uygulaması yapılmasına gerek yoktur. Ancak ölçülerin korunması açısından tavsiye edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Tedavisi Sonrası

Soğuk lipoliz tedavisi geleneksel liposuction tedavisini geride bırakmıştır.  Ayrıca cerrahi bir müdahale olmaması hastalar açısından daha çok tercih edilir. Lipoliz tedavisi sonrasında vücudun belli yerlerinde geçici olarak morarmalar oluşur ancak bu kısa sürede tamamen ortadan kalkar.  Genellikle göbek,  karnın alt kısmı,  belin yan tarafları,  gıdı ve çene altı kol sarkıkları gibi bölgelere uygulanır. Soğuk lipoliz uygulamasından sonra hastanın bol su tüketmesi özellikle gerekmektedir.  Çünkü dondurulan yağlar su yardımıyla idrardan atılır ve çok kısa bir sürede vücut ince ve estetik görüntüsüne kavuşur.  Uygulamadan sonra hastanın diyet veya egzersiz yapmasına gerek kalmaz ancak fazla kiloları korumak isteyen kişiler hafif bir diyet programı uygulayarak uzun vadeli ince ve zayıf kalmayı garanti ederler.  Soğuk lipoliz uygulamasından sonra istenen ve mutlaka yapılması gereken şey bol su tüketmektir.

Soğuk Lipoliz Fiyatları

Soğuk lipoliz tedavisi uygulaması günümüzde birçok merkezde yapılmaktadır.  Ancak birçok merkezde yapılması soğuk lipoliz uygulamasının iyi yapıldığı anlamına gelmez.  Öncelikle soğuk lipoliz tedavisinin yaptırılması gereken merkezin doğru seçilmesi gerekir ve bu işlemi mutlaka uzman kişilerin yapması çok önemlidir.  Dolayısıyla buradan bakıldığında soğuk lipoliz uygulaması fiyatları birbirinden farklılık gösterir.  Doğru olan bu işlemi en iyi yapan merkezi ve uzmanı bulmaktır.  Ayrıca soğuk lipoliz uygulaması 3 seansta yapılan ve hastaların bütçesini aşan bir tedavi değildir.

Soğuk Lipoliz Yan Etkileri Nelerdir?

Lipoliz uygulaması sonunda vücuttaki bölgesel yağlanma miktarında ciddi anlamda azalma oluşur.  Kendiliğinden bölünme kabiliyeti olmayan yağ hücrelerinin dondurularak parçalanması sonucu sayısı azalır.  İşlemden sonra hastaların normal koşullarda bir diyet uygulaması ve egzersiz yapmaları soğuk lipoliz uygulamasının uzun süre kalıcılığını korumayı sağlar.  Soğuk lipoliz işlemi öncelikle bu konuda gerçekten kendini kanıtlamış referans gösterilen merkezlerde yapılması son derece önemlidir.  Dolayısıyla kullanılan cihazların kaliteli olması cihazı kullanan kişinin uzman olması soğuk lipoliz tedavisinde oldukça önemlidir.  İşlemden sonra belli bölgelerde vakum etkisine bağlı olarak morarmalar oluşur.  Ancak bu morarmalar beklenen ve bilinen yan etkilerdir.  Bu kısa bir süre sonra tamamen ortadan kalkar.  Soğuk lipoliz işleminden sonra hasta da belli bir süre halsizlik oluşur. Bu halsizlik her geçen gün azalarak maksimum 2 hafta içinde tamamen ortadan kalkar.  Ayrıca bu 2 hafta içinde hasta vücudunda ciddi anlamda incelmeler far keder. Soğuk lipoliz uygulaması sonrasında hastalarda bir veya iki beden incelme kesinlikle olur.